Online terapi, psikoterapist ve danışanın terapi odası dışında bir araya gelmelerine olanak tanıyan teknoloji destekli bir yöntemdir. Tüm dünyadaki insanların kaliteli ve profesyonel psikoterapi hizmetine ulaşmalarına yardımcı olur. Bulunduğunuz şehirden birlikte kararlaştıracağımız online görüşme alanları (skype, facetime ve whatsapp) üzerinden gerçekleştirilebilir. Burada önemli olan durum sessiz bir ortam sağlanması ve internet bağlantısıdır. Online terapi özellikle aşağıdaki durumlarda sıklıkla tercih edilen ve yüz yüze terapi kadar verimli bir yöntemdir. Yurtdışında yaşayan ve Türkçe konuşan bir terapist ile görüşmek isteyen kişiler Psikoloğa erişimin sınırlı olduğu bir bölgede yaşayan kişiler, yoğun çalışma programı vb. bir nedenden dolayı psikoloğun ofisine gitmek için zaman bulamayan kişiler için sunulan hizmettir.

Yüz yüze gerçekleştirilen terapilerden tek farkı internet platformu üzerinden gerçekleştirilmesidir. Yapılan araştırmalara göre yüz yüze gerçekleştirilen terapiyle online terapi arasında bir fark olmadığı saptanmıştır. Covid-19 salgının artmasıyla da birlikte bu terapi çeşidinin kullanımı yükselmiştir. Çalışma alanları bireysel terapideki gibidir.

ONLİNE TERAPİ VE YÜZ YÜZE TERAPİ ARASINDAKİ FARK

Online terapi ile ilgili akılda soru işareti bırakan bu sorunun cevabı yapılan araştırmalar ile birlikte şu şekildedir; online terapi ve yüz yüze terapi arasında konum olarak gerçekleştirilme biciminden kaynaklı bir fark vardır. Bu farkta yüz yüze terapilerde “ofis ortamında” online terapilerde ise "wp, zoom, Skype" vb., gibi online platformlarda danışan ve terapistin bir araya gelmesi ile gerçekleşir.